Nemrég Édesanyám névnapjára utaztam haza vidékre. Ha pedig Nagykanizsa, vasárnap és jó idő, akkor bolhapiac!!! Már nagyon sok kincset gyűjtöttem be ott, akár csak ezt a két polcos kis fali tárolót is potom 800 Ft-ért. Bár elég ütött-kopott állapotban leltem rá, a rácsok azonban egyből megragadták a képzeletemet, szerelem volt első látásra.
Mosás és letakarítás után…
Először paliszander színű szeszes fapáccal átfestettem egy ecset segítségével.
A polcon volt egy hatalmas hasadás függőleges irányban, ezt és a kisebb hibákat is folyékony fával tömtem be. A pasztát többféle színben lehet kapni és festőkéssel érdemes felvinni a felületre sűrűsége miatt.
A pác megszáradása után krétafestéket kentem fel egy olcsó, szétálló sörtéjű ecsettel. A felületet nem telibe festettem és nagyon kevés festékkel dolgoztam, így egy kopott hatást tudtam elérni csiszolás nélkül is. Nekem Annie Sloan krétafestékem van, nagyon szeretem használni ehhez a technikához, de sok házilag elkészíthető, olcsóbb krétafesték-recept is megtalálható a neten.
A krétafesték megszáradása után 120-as csiszolópapírral picit átmentem a felületen, hogy tapintásra egyenletesen sima legyen illetve a polc éleit kiemeltem, hangsúlyosabbá tettem.
A fa táblácskát a tároló tetején szándékosan hagytam ki pácoláskor. Most szépen lecsiszoltam a felületét és a széleit.
Csiszolás után fehér akrilfestékkel lefestettem a táblácskát. Azért ezt a 3D-s akrilt használtam, mert a sűrűsége miatt elég belőle egy réteg is, mely 2 réteg sima fehér akrilfestékkel felér 🙂 És nagyon jó a kerek szélek festéséhez a macskanyelv ecset!!
A fehér festék száradása után decoupage ragasztóval apró virágmintás szalvétát ragasztottam fel. A túllógó széleket pedig a ragasztó megszáradása után lecsiszoltam.Majd elővettem a kedvenc csiszolóblokkomat, az “egérkét” és nem kíméltem a pácolt rész széleit és felületét. Ettől igazán kopottas, régies hatást kapott.
Mivel a táblácska még nincs kész, így antikoló pasztával és egy darabka szivaccsal átkentem a szélét tuffoló mozdulatokkal. Végül megrepesztettem mikrorepesztővel és folyékony patinával kiemeltem a repedéseket. A felesleges patinát száraz ronggyal letöröltem. Bútorviasszal átkentem az egész felületet, ettől egy kicsit besötétedik a krétafestékem. Először egy színtelen réteget vittem fel széles fejű ecsettel. A felesleget száraz ronggyal visszatöröltem. A színtelen viaszrétegre egy sötétbarna viasszal mentem rá, mely beleült a repedésekbe, mélyedésekbe, így téve még rusztikusabbá a felületet és a fali polc kinézetét. Ezt a bútorviaszt is széles ecsettel vittem fel és egy száraz ronggyal visszatöröltem a felesleget.Ezeken a képeken jól látszik a színtelen és a sötétbarna bútorviasszal kezelt felületek különbsége. A stílus kedvéért még kapott egy kis fröcskölést Gessoval (alapozóval). Végül egy kis masnit kötöttem rá raffiából a vidéki, country hangulatot tükrözve.
És már a konyhám falát díszíti 😀 …
A réz mérlegsúlyokat is most bolháztam, a tartójuknak kellett egy jó lecsutakolás, pácolás és csiszolás, a súlyoknak pedig egy ecetes fürdő, de most annál gyönyörűbbek és fotózáshoz remek kellékek 🙂
Ha tetszett a bejegyzés, köszönöm, ha megosztod másokkal is.
További inspirációért, plusz tartalmakért kövess a Facebook oldalamon is, melyet ide kattintva érhetsz el.